Az alvás célja
Az évek során, a tudósok sok ötlettel álltak elő arra nézve, hogy miért is alszunk. Néhányan azt mondták, hogy ez egyfajta energia-megtakarítás. Mások szerint az álom lehetővé teszi az agysejteknek az ürüléktől való megtisztulást. Megint mások úgy vélték, hogy az álom az állatokat egyszerűen arra kényszeríti, hogy nyugton maradjanak, és így azok el tudnak bújni a ragadozók elől.
Egy cikk, amely csütörtökön jelent meg a Science magazinban, másra kínál bizonyítékot. Azért alszunk, hogy el tudjunk felejteni a nap során tanult dolgokból.
A tanulás az agyunk szinapszisai segítségével történik amelyek az egyes neuronokat kötik össze. Ezek a kapcsolatok lehetővé teszik a neuronoknak a jelzések közvetítését gyorsan és hatékonyan. Új emlékeinket ebben a hálózatban tároljuk.
2003-ban Giulio Tononi és Chiara Cirelli, a Wisconsin-Madison Egyetem biológusai azt mondták, hogy a szinapszisok akkorára nőnek nappal, hogy az agyi áramköreink „zajosak” lesznek. Amikor alszunk, állítják a tudósok, az agyunk újraköti az áramköröket, ily módon a jelzések újra erősebbek lesznek a zajnál.